Zapowiedź · ATP

Basel 2026: zapowiedź, Race, rozstawieni i szanse w pierwszej rundzie

Basel 2026 to turniej ATP 500 na kortach twardych, a Fils, Jodar, Djokovic i Fritz liczą się w walce o Nitto ATP Finals w Race.

Miejsca w Finals po wycofaniu Sinnera

Jannik Sinner, nr 2 w ATP Race, nie zagra w Nitto ATP Finals z powodu kontuzji kolana i zakończył sezon, więc osiem miejsc przypada kolejnym zawodnikom w Race.

Ben Shelton jest nr 4 w ATP Race z 19 października 2026 z 4 480 punktami i ma już awans. Arthur Fils jest nr 8 z 3 325 punktami, na miejscu 7 z 8 wśród wciąż dostępnych zawodników, a Rafael Jodar jest nr 9 z 3 159 punktami, na miejscu 8 z 8.

Novak Djokovic jest nr 11 z 2 840 punktami, 319 punktów za Jodarem, który zajmuje ostatnie miejsce premiowane awansem. Taylor Fritz jest nr 13 z 2 530 punktami, 629 punktów za Jodarem.

O co toczy się gra w Basel

Basel 2026 to turniej rangi ATP 500 na kortach twardych, w którym w głównej drabince singla jest na razie 33 zawodników. Gra rozpoczęła się 24 października 2026.

Mistrz zdobywa 500 punktów do rankingu ATP, a finalista 330. Półfinaliści otrzymują 200, ćwierćfinaliści 100, przegrani w rundzie 16 po 50, a przegrani w rundzie 32 po 0.

Kilku zawodników broni punktów z 2025 roku. Ugo Humbert broni 200, Denis Shapovalov i Casper Ruud po 100, Botic Van De Zandschulp 63, a Ben Shelton 50.

Rozstawieni i ranking na żywo

Shelton jest rozstawiony z numerem 1 i zajmuje 4. miejsce z 4 720 punktami w rankingu ATP z 19 października 2026. Fils jest rozstawiony z numerem 2, jako nr 10 z 3 325 punktami, a Jodar z numerem 3, jako nr 11 z 3 234 punktami.

Djokovic jest rozstawiony z numerem 4, jako nr 12 z 3 090 punktami, Fritz z numerem 6, jako nr 14 z 2 880 punktami, Jiri Lehecka z numerem 8, jako nr 20 z 2 235 punktami, a Hubert Hurkacz z numerem 10, jako nr 30 z 1 575 punktami.

W rankingu na żywo z 26 października 2026 Fils jest nr 8 z 3 425 punktami, a w oficjalnym rankingu nr 10. Fritz jest nr 13 z 2 995 punktami, a oficjalnie nr 14.

Mecze pierwszej rundy, które warto obejrzeć

Mecz Holgera Rune z Quentinem Halysem jest według rynku bliski remisu: Rune ma 51%, a Halys 49%. Rune prowadzi w bezpośrednich meczach 2:0.

Fritz zagra ze Stefanosem Tsitsipasem, a rynek daje Fritzowi 60% szans jako faworytowi. Tsitsipas prowadzi w bezpośrednich meczach 5:2. Djokovic zmierzy się z Humbertem i jest według rynku faworytem z 68% szans, prowadząc 1:0.

Wawrinka, zawodnik z dziką kartą, gra z Lehecką, który jest według rynku faworytem z 80% szans. Nigdy ze sobą nie grali. Jodar jest faworytem w meczu z Alejandro Tabilo z 74% szans i prowadzi w bezpośrednich meczach 2:1.

Kwalifikant Juan Manuel Cerundolo jest według rynku faworytem z 57% szans w meczu z Danielem Altmaierem i prowadzi w bezpośrednich meczach 4:3. Jerome Kym, zawodnik z dziką kartą, jest faworytem z 54% szans w meczu z Arthurem Rinderknechem.

Fils jest faworytem z 84% szans w meczu z kwalifikantem Giovannim Mpetshi Perricardem, który prowadzi w bezpośrednich meczach 1:0. Shelton jest faworytem z 82% szans w meczu z Aleksandarem Kovacevicem i prowadzi 3:2.

Historia Basel i finał 2025

W Basel 2025 Joao Fonseca pokonał w finale Alejandro Davidovicha Fokinę 6:3 6:4. Żaden z nich nie występuje w drabince 2026.

W archiwum jest 49 finałów Basel do 2025 roku, a najwięcej tytułów z nich ma Roger Federer, 10. Djokovic i Mpetshi Perricard są byłymi mistrzami w drabince 2026, każdy z jednym tytułem.

Punkty do rankingu według rundy

RundaPunkty
mistrz500
finalista330
półfinaliści200
ćwierćfinaliści100
przegrani w rundzie 1650
przegrani w rundzie 320

Rozstawieni

Numer rozstawieniaZawodnikRanking (19.10.2026)Punkty
1Ben Shelton44720
2Arthur Fils103325
3Rafael Jodar113234
4Novak Djokovic123090
6Taylor Fritz142880
8Jiri Lehecka202235
10Hubert Hurkacz301575

Pierwsza runda: faworyci rynku

MeczFaworytImplikowane szanse
Taylor Fritz vs Rinky HijikataTaylor Fritz87%
Giovanni Mpetshi Perricard vs Arthur FilsArthur Fils84%
Ben Shelton vs Aleksandar KovacevicBen Shelton82%
Stan Wawrinka vs Jiri LeheckaJiri Lehecka80%
Remy Bertola vs Denis ShapovalovDenis Shapovalov75%
Alejandro Tabilo vs Rafael JodarRafael Jodar74%
Dominic Stephan Stricker vs Casper RuudCasper Ruud70%
Novak Djokovic vs Ugo HumbertNovak Djokovic68%
Mika Brunold vs Nuno BorgesNuno Borges65%
Alex Michelsen vs Botic van de ZandschulpAlex Michelsen64%
Valentin Vacherot vs Mariano NavoneValentin Vacherot63%
Taylor Fritz vs Stefanos TsitsipasTaylor Fritz60%
Hubert Hurkacz vs Zizou BergsHubert Hurkacz60%
Daniel Altmaier vs Juan Manuel CerundoloJuan Manuel Cerundolo57%
Jerome Kym vs Arthur RinderknechJerome Kym54%
Yannick Hanfmann vs Jan-Lennard StruffJan-Lennard Struff54%
Holger Rune vs Quentin HalysHolger Rune51%

Punkty z Basel 2025

ZawodnikPunkty2026
Joao Fonseca500nie gra
Alejandro Davidovich Fokina330nie gra
Jaume Munar200nie gra
Ugo Humbert200w drabince
Reilly Opelka125nie gra
Felix Auger Aliassime100nie gra
Denis Shapovalov100w drabince
Casper Ruud100w drabince
Marin Cilic75nie gra
Valentin Royer63nie gra
Botic Van De Zandschulp63w drabince
Ben Shelton50w drabince