Najava · ATP

Basel 2026: pregled turnira, Race, nositelji i kvote za prvo kolo

Basel 2026 je ATP 500 turnir na tvrdoj podlozi, a Fils, Jodar, Djokovic i Fritz su u borbi za mjesta na Nitto ATP Finalsu u Raceu.

Mjesta na Finalsu otvorena nakon Sinnerova odustajanja

Jannik Sinner, broj 2 u ATP Raceu, ne igra na Nitto ATP Finalsu zbog ozljede koljena i sezona mu je završena, pa osam mjesta pripada sljedećim igračima u Raceu.

Ben Shelton je broj 4 u ATP Raceu od 19. listopada 2026. s 4.480 bodova i već se kvalificirao. Arthur Fils je broj 8 s 3.325 boda, na mjestu 7 od 8 među igračima koji su još u igri, a Rafael Jodar je broj 9 s 3.159 bodova, na mjestu 8 od 8.

Novak Djokovic je broj 11 s 2.840 bodova, 319 bodova iza Jodara, koji drži posljednje kvalifikacijsko mjesto. Taylor Fritz je broj 13 s 2.530 bodova, 629 bodova iza Jodara.

Što je u igri u Baselu

Basel 2026 je ATP 500 turnir na tvrdoj podlozi, za sada s 33 igrača u glavnom turniru pojedinačno. Igra je počela 24. listopada 2026.

Pobjednik osvaja 500 bodova ATP ljestvice, a finalist 330. Polufinalisti dobivaju 200, četvrtfinalisti 100, poraženi u osmini finala 50, a poraženi u šesnaestini finala 0.

Nekoliko igrača brani bodove iz 2025. Ugo Humbert brani 200, Denis Shapovalov i Casper Ruud po 100, Botic Van De Zandschulp 63, a Ben Shelton 50.

Nositelji i live ljestvica

Shelton je nositelj broj 1 i broj 4 na ATP ljestvici od 19. listopada 2026. s 4.720 bodova. Fils je nositelj broj 2 i broj 10 s 3.325 boda, a Jodar je nositelj broj 3 i broj 11 s 3.234 boda.

Djokovic je nositelj broj 4 i broj 12 s 3.090 bodova, Fritz je nositelj broj 6 i broj 14 s 2.880 bodova, Jiri Lehecka je nositelj broj 8 i broj 20 s 2.235 bodova, a Hubert Hurkacz je nositelj broj 10 i broj 30 s 1.575 bodova.

Na live ljestvici od 26. listopada 2026. Fils je broj 8 s 3.425 bodova, a na službenoj ljestvici je broj 10. Fritz je broj 13 s 2.995 bodova, a službeno je broj 14.

Mečevi prvog kola koje vrijedi pratiti

Holger Rune protiv Quentina Halysa gotovo je izjednačen prema tržištu klađenja, s Runeom na 51% i Halysom na 49%. Rune vodi u međusobnim susretima 2-0.

Fritz igra protiv Stefanosa Tsitsipasa, a prema tržištu klađenja Fritz je favorit sa 60%. Tsitsipas vodi u međusobnim susretima 5-2. Djokovic igra protiv Humberta i prema tržištu klađenja favorit je sa 68%, a vodi 1-0.

Wawrinka, kojem je dodijeljena wild card, igra protiv Lehecke, koji je prema tržištu klađenja favorit s 80%. Još se nisu sreli. Jodar je favorit protiv Alejandra Tabila sa 74% i vodi u međusobnim susretima 2-1.

Kvalifikant Juan Manuel Cerundolo favorit je protiv Daniela Altmaiera sa 57% prema tržištu klađenja i vodi u međusobnim susretima 4-3. Jerome Kym, kojem je dodijeljena wild card, favorit je protiv Arthura Rinderknecha sa 54%.

Fils je favorit protiv kvalifikanta Giovannija Mpetshija Perricarda s 84%, a Mpetshi Perricard vodi u međusobnim susretima 1-0. Shelton je favorit protiv Aleksandara Kovacevica s 82% i vodi 3-2.

Povijest Basela i finale 2025.

Na Baselu 2025. Joao Fonseca pobijedio je Alejandra Davidovicha Fokinu u finalu 6-3 6-4. Nijedan od njih nije u ždrijebu 2026.

Arhiva bilježi 49 finala Basela do 2025., a Roger Federer ima najviše naslova među njima, 10. Djokovic i Mpetshi Perricard bivši su pobjednici u ždrijebu 2026., sa po jednim naslovom.

Bodovi za ranking po kolima

KoloBodovi
pobjednik500
finalist330
polufinalisti200
četvrtfinalisti100
poraženi u osmini finala50
poraženi u šesnaestini finala0

Nositelji

NositeljIgračLjestvica (19.10.2026.)Bodovi
1Ben Shelton44.720
2Arthur Fils103.325
3Rafael Jodar113.234
4Novak Djokovic123.090
6Taylor Fritz142.880
8Jiri Lehecka202.235
10Hubert Hurkacz301.575

Prvo kolo: favoriti prema tržištu

MečFavoritImplicirana šansa
Taylor Fritz protiv Rinky HijikataTaylor Fritz87%
Giovanni Mpetshi Perricard protiv Arthur FilsArthur Fils84%
Ben Shelton protiv Aleksandar KovacevicBen Shelton82%
Stan Wawrinka protiv Jiri LeheckaJiri Lehecka80%
Remy Bertola protiv Denis ShapovalovDenis Shapovalov75%
Alejandro Tabilo protiv Rafael JodarRafael Jodar74%
Dominic Stephan Stricker protiv Casper RuudCasper Ruud70%
Novak Djokovic protiv Ugo HumbertNovak Djokovic68%
Mika Brunold protiv Nuno BorgesNuno Borges65%
Alex Michelsen protiv Botic van de ZandschulpAlex Michelsen64%
Valentin Vacherot protiv Mariano NavoneValentin Vacherot63%
Taylor Fritz protiv Stefanos TsitsipasTaylor Fritz60%
Hubert Hurkacz protiv Zizou BergsHubert Hurkacz60%
Daniel Altmaier protiv Juan Manuel CerundoloJuan Manuel Cerundolo57%
Jerome Kym protiv Arthur RinderknechJerome Kym54%
Yannick Hanfmann protiv Jan-Lennard StruffJan-Lennard Struff54%
Holger Rune protiv Quentin HalysHolger Rune51%

Bodovi iz Basela 2025.

IgračBodovi2026.
Joao Fonseca500ne igra
Alejandro Davidovich Fokina330ne igra
Jaume Munar200ne igra
Ugo Humbert200u ždrijebu
Reilly Opelka125ne igra
Felix Auger Aliassime100ne igra
Denis Shapovalov100u ždrijebu
Casper Ruud100u ždrijebu
Marin Cilic75ne igra
Valentin Royer63ne igra
Botic Van De Zandschulp63u ždrijebu
Ben Shelton50u ždrijebu