Avancronică · ATP

Basel 2026, preview: locurile din Race, capii de serie și cotele

Basel 2026 este un turneu ATP 500 pe hard, iar Fils, Jodar, Djokovic și Fritz sunt în lupta din Race pentru Nitto ATP Finals.

Locurile de la Finale se deschid după retragerea lui Sinner

Jannik Sinner, numărul 2 în ATP Race, nu va participa la Nitto ATP Finals din cauza unei accidentări la genunchi, iar sezonul său s-a încheiat, așa că cele opt locuri revin următorilor jucători din Race.

Ben Shelton este numărul 4 în ATP Race din 19 octombrie 2026, cu 4.480 de puncte, și s-a calificat deja. Arthur Fils este numărul 8 cu 3.325 de puncte, pe locul 7 din 8 printre jucătorii încă disponibili, iar Rafael Jodar este numărul 9 cu 3.159 puncte, pe locul 8 din 8.

Novak Djokovic este numărul 11 cu 2.840 de puncte, la 319 puncte în urma lui Jodar, care ocupă ultimul loc de calificare. Taylor Fritz este numărul 13 cu 2.530 de puncte, la 629 de puncte în urma lui Jodar.

Ce se pune în joc la Basel

Basel 2026 este un turneu ATP 500 pe hard, cu 33 de jucători în tabloul principal de simplu deocamdată. Competiția a început pe 24 octombrie 2026.

Campionul primește 500 de puncte în clasamentul ATP, iar finalistul 330. Semifinaliștii primesc 200, sfertfinaliștii 100, cei eliminați în optimi 50, iar cei eliminați în turul de 32 primesc 0.

Mai mulți jucători apără puncte din 2025. Ugo Humbert apără 200, Denis Shapovalov și Casper Ruud câte 100, Botic Van De Zandschulp 63 și Ben Shelton 50.

Capii de serie și clasamentul live

Shelton este cap de serie 1 și ocupă locul 4 cu 4.720 de puncte în clasamentul ATP din 19 octombrie 2026. Fils este cap de serie 2, locul 10, cu 3.325 de puncte, iar Jodar este cap de serie 3, locul 11, cu 3.234 de puncte.

Djokovic este cap de serie 4, locul 12, cu 3.090 de puncte, Fritz este cap de serie 6, locul 14, cu 2.880 de puncte, Jiri Lehecka este cap de serie 8, locul 20, cu 2.235 de puncte, iar Hubert Hurkacz este cap de serie 10, locul 30, cu 1.575 de puncte.

În clasamentul live din 26 octombrie 2026, Fils este pe locul 8 cu 3.425 de puncte, față de locul 10 în clasamentul oficial. Fritz este pe locul 13 cu 2.995 de puncte, față de locul 14 în clasamentul oficial.

Meciurile din primul tur de urmărit

Holger Rune și Quentin Halys sunt aproape la egalitate pe piața pariurilor, cu Rune la 51% și Halys la 49%. Rune conduce la general cu 2-0.

Fritz îl întâlnește pe Stefanos Tsitsipas, iar piața îl dă pe Fritz favorit cu 60%. Tsitsipas conduce la general cu 5-2. Djokovic joacă împotriva lui Humbert și este favorit cu 68% pe piață, conducând cu 1-0.

Wawrinka, invitat (wild card), joacă cu Lehecka, favorit cu 80% pe piață. Cei doi nu s-au mai întâlnit niciodată. Jodar este favorit cu 74% în fața lui Alejandro Tabilo și conduce la general cu 2-1.

Calificatul Juan Manuel Cerundolo este favorit cu 57% în fața lui Daniel Altmaier pe piață și conduce la general cu 4-3. Jerome Kym, invitat (wild card), este favorit cu 54% în fața lui Arthur Rinderknech.

Fils este favorit cu 84% în fața calificatului Giovanni Mpetshi Perricard, care conduce la general cu 1-0. Shelton este favorit cu 82% în fața lui Aleksandar Kovacevic și conduce cu 3-2.

Istoria turneului de la Basel și finala din 2025

La Basel 2025, Joao Fonseca l-a învins pe Alejandro Davidovich Fokina în finală cu 6-3, 6-4. Niciunul nu se află în tabloul din 2026.

Arhiva cuprinde 49 de finale la Basel până în 2025, iar Roger Federer are cele mai multe titluri dintre toți, 10. Djokovic și Mpetshi Perricard sunt foști campioni prezenți în tabloul din 2026, cu câte un titlu fiecare.

Puncte ATP pe runde

RundaPuncte
campion500
finalist330
semifinaliști200
sfertfinaliști100
eliminați în optimi50
eliminați în turul de 320

Capi de serie

Cap de serieJucătorClasament (19.10.2026)Puncte
1Ben Shelton44.720
2Arthur Fils103.325
3Rafael Jodar113.234
4Novak Djokovic123.090
6Taylor Fritz142.880
8Jiri Lehecka202.235
10Hubert Hurkacz301.575

Primul tur: favoriții pieței

MeciFavoritȘansă implicită
Taylor Fritz vs Rinky HijikataTaylor Fritz87%
Giovanni Mpetshi Perricard vs Arthur FilsArthur Fils84%
Ben Shelton vs Aleksandar KovacevicBen Shelton82%
Stan Wawrinka vs Jiri LeheckaJiri Lehecka80%
Remy Bertola vs Denis ShapovalovDenis Shapovalov75%
Alejandro Tabilo vs Rafael JodarRafael Jodar74%
Dominic Stephan Stricker vs Casper RuudCasper Ruud70%
Novak Djokovic vs Ugo HumbertNovak Djokovic68%
Mika Brunold vs Nuno BorgesNuno Borges65%
Alex Michelsen vs Botic van de ZandschulpAlex Michelsen64%
Valentin Vacherot vs Mariano NavoneValentin Vacherot63%
Taylor Fritz vs Stefanos TsitsipasTaylor Fritz60%
Hubert Hurkacz vs Zizou BergsHubert Hurkacz60%
Daniel Altmaier vs Juan Manuel CerundoloJuan Manuel Cerundolo57%
Jerome Kym vs Arthur RinderknechJerome Kym54%
Yannick Hanfmann vs Jan-Lennard StruffJan-Lennard Struff54%
Holger Rune vs Quentin HalysHolger Rune51%

Puncte de la Basel 2025

JucătorPuncte2026
Joao Fonseca500nu joacă
Alejandro Davidovich Fokina330nu joacă
Jaume Munar200nu joacă
Ugo Humbert200în tablou
Reilly Opelka125nu joacă
Felix Auger Aliassime100nu joacă
Denis Shapovalov100în tablou
Casper Ruud100în tablou
Marin Cilic75nu joacă
Valentin Royer63nu joacă
Botic Van De Zandschulp63în tablou
Ben Shelton50în tablou