Avancronică · ATP

Vienna 2026 ATP 500: tablou, Race și meciurile din primul tur

Zverev este principalul cap de serie la Vienna, Sinner lipsește de la Nitto ATP Finals, iar ultimele locuri de calificare rămân deschise în Race.

Absența lui Sinner și locurile de la Finals

Jannik Sinner, nr. 2 în ATP Race, nu va participa la Nitto ATP Finals din cauza unei accidentări la genunchi, iar sezonul său s-a încheiat, așa că cele opt locuri revin următorilor jucători din Race. El este și câștigătorul din 2025 și nu figurează în tabloul din 2026.

Alexander Zverev este nr. 1 în ATP Race la 19 octombrie 2026, cu 9.150 de puncte, iar Carlos Alcaraz este nr. 3, cu 4.600 de puncte. Amândoi sunt deja calificați la Finals.

Ce se joacă în Race

Vienna este un turneu ATP 500 pe hard, cu 500 de puncte pentru campion și 330 pentru finalist. Semifinaliștii primesc 200, sfertfinaliștii 100, cei eliminați în optimi de finală 50, iar cei eliminați în șaisprezecimi de finală 0.

Flavio Cobolli este nr. 5 în Race, cu 3.540 de puncte, pe un loc de calificare (4 din 8 printre jucătorii încă disponibili). Daniil Medvedev este nr. 6, cu 3.420 de puncte (5 din 8), iar Frances Tiafoe este nr. 7, cu 3.380 de puncte (6 din 8).

Alex de Minaur este nr. 10, cu 2.880 de puncte, la 279 de puncte în urma lui Rafael Jodar, care ocupă ultimul loc de calificare. Tommy Paul este nr. 12, cu 2.585 de puncte, la 574 de puncte distanță, iar Jakub Mensik este nr. 14, cu 2.495 de puncte, la 664 de puncte distanță.

Capi de serie și puncte de apărat

Zverev este cap de serie 1, iar Alcaraz cap de serie 2. Medvedev, Cobolli, de Minaur, Tiafoe, Paul și Mensik sunt capi de serie de la 3 la 8, în această ordine.

Zverev a pierdut finala din 2025 în fața lui Sinner cu 3-6 6-3 7-5 și apără cele 330 de puncte obținute atunci. De Minaur apără 200 de puncte, iar Medvedev apără 50.

Lorenzo Musetti apără 200 de puncte, Tallon Griekspoor și Matteo Berrettini câte 100, iar Matteo Arnaldi 75. Brandon Nakashima și Tomas Martin Etcheverry apără câte 50.

În clasamentul live din 26 octombrie 2026, Zverev este nr. 2, cu 9.750 de puncte, iar Medvedev este nr. 5, cu 3.860 de puncte. De Minaur este nr. 10, cu 3.280 de puncte, față de locul 8 în clasamentul oficial.

Meciuri de urmărit în primul tur

Alcaraz joacă cu Karen Khachanov, iar piața pariurilor îi acordă lui Alcaraz o șansă implicită de 79%. Alcaraz conduce la meciurile directe cu 6-0 în evidența noastră.

Meciul dintre Musetti și Tiafoe este aproape echilibrat pe piața pariurilor, cu Lorenzo Musetti la 51% și Frances Tiafoe la 49%. Tiafoe conduce la meciurile directe cu 5-4.

Tommy Paul este favorit cu 58% în fața lui Andrey Rublev, care conduce la meciurile directe cu 5-1. Cobolli este favorit cu 63% în fața lui Grigor Dimitrov, iar cei doi nu s-au întâlnit niciodată în evidența noastră.

Tomas Machac, venit din calificări, joacă cu de Minaur, favorit cu 69%. Mensik este favorit cu 84% în fața lui Lukas Neumayer, venit din calificări, iar Zverev este favorit cu 87% în fața lui Martin Landaluce, invitat cu wild card.

Pentru meciul Arthur Fery - Jacob Fearnley, piața pariurilor dă Arthur Fery 50% și Jacob Fearnley 50%. Cei doi nu s-au întâlnit niciodată în evidența noastră.

Istoricul turneului

Arhiva noastră cuprinde 54 de finale ale turneului de la Vienna până în 2025, iar cele mai multe titluri din aceste finale, 4, le are Brian Gottfried. Andrey Rublev, Daniil Medvedev și Alexander Zverev sunt foști câștigători prezenți în tabloul din 2026, cu câte un titlu.

Puncte de clasament pe runde

RundaPuncte
campion500
finalist330
semifinaliști200
sfertfinaliști100
eliminați în optimi de finală50
eliminați în șaisprezecimi de finală0

Capi de serie

Cap de serieJucătorClasament (19.10.2026)Puncte
1Alexander Zverev210.070
2Carlos Alcaraz35.610
3Daniil Medvedev53.660
4Flavio Cobolli63.640
5Alex de Minaur83.430
6Frances Tiafoe93.380
7Tommy Paul152.575
8Jakub Mensik162.500

Primul tur: favoriții pieței

MeciFavoritȘansă implicită
Alexander Zverev vs Martin LandaluceAlexander Zverev87%
Jakub Mensik vs Lukas NeumayerJakub Mensik84%
Karen Khachanov vs Carlos AlcarazCarlos Alcaraz79%
Daniel Merida vs Daniil MedvedevDaniil Medvedev78%
Tomas Machac vs Alex de MinaurAlex de Minaur69%
Luca van Assche vs Learner TienLearner Tien67%
Tallon Griekspoor vs Brandon NakashimaBrandon Nakashima67%
Cameron Norrie vs Francisco CerundoloFrancisco Cerundolo65%
Flavio Cobolli vs Grigor DimitrovFlavio Cobolli63%
Matteo Berrettini vs Tomas Martin EtcheverryMatteo Berrettini61%
Tommy Paul vs Andrey RublevTommy Paul58%
Jurij Rodionov vs Nikoloz BasilashviliNikoloz Basilashvili57%
Adrian Mannarino vs Ignacio BuseAdrian Mannarino55%
Luciano Darderi vs Matteo ArnaldiMatteo Arnaldi54%
Lorenzo Musetti vs Frances TiafoeLorenzo Musetti51%
Arthur Fery vs Jacob FearnleyArthur Fery50%

Puncte de la Vienna 2025

JucătorPuncte2026
Jannik Sinner500nu joacă
Alexander Zverev330în tablou
Lorenzo Musetti200în tablou
Alex De Minaur200în tablou
Tallon Griekspoor100în tablou
Corentin Moutet100nu joacă
Matteo Berrettini100în tablou
Alexander Bublik100nu joacă
Matteo Arnaldi75în tablou
Brandon Nakashima50în tablou
Tomas Martin Etcheverry50în tablou
Daniil Medvedev50în tablou