Najava · ATP

Basel 2026 najava: mesta u Race-u, nosioci i kvote za prvo kolo

Basel 2026 je ATP 500 turnir na tvrdoj podlozi, a Fils, Jodar, Djokovic i Fritz su u borbi za mesta na Nitto ATP Finalsu u Race-u.

Mesta na Finalsu se otvaraju nakon Sinnerovog povlačenja

Jannik Sinner, broj 2 na ATP Race listi, ne igra na Nitto ATP Finalsu zbog povrede kolena i njegova sezona je završena, pa osam mesta pripada sledećim igračima na Race listi.

Ben Shelton je broj 4 na ATP Race listi od 19. oktobra 2026. sa 4.480 bodova i već je kvalifikovan. Arthur Fils je broj 8 sa 3.325 bodova, na mestu 7 od 8 među igračima koji su još u igri, a Rafael Jodar je broj 9 sa 3.159 bodova, na mestu 8 od 8.

Novak Djokovic je broj 11 sa 2.840 bodova, 319 bodova iza Jodara, koji drži poslednje kvalifikaciono mesto. Taylor Fritz je broj 13 sa 2.530 bodova, 629 bodova iza Jodara.

Šta je u igri u Baselu

Basel 2026 je ATP 500 turnir na tvrdoj podlozi, za sada sa 33 igrača u glavnom žrebu pojedinačne konkurencije. Igra je počela 24. oktobra 2026.

Šampion osvaja 500 ATP bodova, a finalista 330. Polufinalisti dobijaju 200, četvrtfinalisti 100, oni koji ispadnu u osmini finala 50, a oni koji ispadnu u šesnaestini finala 0.

Nekoliko igrača brani bodove iz 2025. Ugo Humbert brani 200, Denis Shapovalov i Casper Ruud po 100, Botic Van De Zandschulp 63, a Ben Shelton 50.

Nosioci i live rang lista

Shelton je nosilac 1 i zauzima 4. mesto sa 4.720 bodova na ATP listi od 19. oktobra 2026. Fils je nosilac 2 i na 10. mestu je sa 3.325 bodova, a Jodar je nosilac 3 i na 11. mestu je sa 3.234 boda.

Djokovic je nosilac 4 na 12. mestu sa 3.090 bodova, Fritz je nosilac 6 na 14. mestu sa 2.880 bodova, Jiri Lehecka je nosilac 8 na 20. mestu sa 2.235 bodova, a Hubert Hurkacz je nosilac 10 na 30. mestu sa 1.575 bodova.

Na live listi od 26. oktobra 2026. Fils je 8. sa 3.425 bodova, dok je na zvaničnoj listi 10. Fritz je 13. sa 2.995 bodova, dok je zvanično 14.

Mečevi prvog kola koje vredi pratiti

Holger Rune protiv Quentina Halysa je gotovo izjednačen prema kladioničarskom tržištu, sa Runeom na 51% i Halysom na 49%. Rune vodi u međusobnom skoru 2-0.

Fritz igra protiv Stefanosa Tsitsipasa, a prema tržištu Fritz je favorit sa 60%. Tsitsipas vodi u međusobnom skoru 5-2. Djokovic igra protiv Humberta i prema tržištu je favorit sa 68%, a vodi 1-0.

Wawrinka, wild card igrač, igra protiv Lehecke, koji je prema tržištu favorit sa 80%. Nikada se nisu sreli. Jodar je favorit sa 74% protiv Alejandra Tabila i vodi u međusobnom skoru 2-1.

Kvalifikant Juan Manuel Cerundolo je prema tržištu favorit sa 57% protiv Daniela Altmaiera i vodi u međusobnom skoru 4-3. Jerome Kym, wild card igrač, je favorit sa 54% protiv Arthura Rinderknecha.

Fils je favorit sa 84% protiv kvalifikanta Giovannija Mpetshi Perricarda, koji vodi u međusobnom skoru 1-0. Shelton je favorit sa 82% protiv Aleksandara Kovacevica i vodi 3-2.

Istorija Basela i finale 2025

U Baselu 2025. Joao Fonseca je pobedio Alejandra Davidovicha Fokinu u finalu 6-3 6-4. Nijedan od njih nije u žrebu 2026.

Arhiva beleži 49 finala Basela do 2025. godine, a Roger Federer ima najviše titula među njima, 10. Djokovic i Mpetshi Perricard su bivši šampioni u žrebu 2026, sa po jednom titulom.

Bodovi za rang listu po kolima

KoloBodovi
šampion500
finalista330
polufinalisti200
četvrtfinalisti100
poraženi u osmini finala50
poraženi u šesnaestini finala0

Nosioci

NosilacIgračRang lista (2026-10-19)Bodovi
1Ben Shelton44.720
2Arthur Fils103.325
3Rafael Jodar113.234
4Novak Djokovic123.090
6Taylor Fritz142.880
8Jiri Lehecka202.235
10Hubert Hurkacz301.575

Prvo kolo: favoriti prema tržištu

MečFavoritImplicirana šansa
Taylor Fritz vs Rinky HijikataTaylor Fritz87%
Giovanni Mpetshi Perricard vs Arthur FilsArthur Fils84%
Ben Shelton vs Aleksandar KovacevicBen Shelton82%
Stan Wawrinka vs Jiri LeheckaJiri Lehecka80%
Remy Bertola vs Denis ShapovalovDenis Shapovalov75%
Alejandro Tabilo vs Rafael JodarRafael Jodar74%
Dominic Stephan Stricker vs Casper RuudCasper Ruud70%
Novak Djokovic vs Ugo HumbertNovak Djokovic68%
Mika Brunold vs Nuno BorgesNuno Borges65%
Alex Michelsen vs Botic van de ZandschulpAlex Michelsen64%
Valentin Vacherot vs Mariano NavoneValentin Vacherot63%
Taylor Fritz vs Stefanos TsitsipasTaylor Fritz60%
Hubert Hurkacz vs Zizou BergsHubert Hurkacz60%
Daniel Altmaier vs Juan Manuel CerundoloJuan Manuel Cerundolo57%
Jerome Kym vs Arthur RinderknechJerome Kym54%
Yannick Hanfmann vs Jan-Lennard StruffJan-Lennard Struff54%
Holger Rune vs Quentin HalysHolger Rune51%

Bodovi iz Basela 2025

IgračBodovi2026
Joao Fonseca500ne igra
Alejandro Davidovich Fokina330ne igra
Jaume Munar200ne igra
Ugo Humbert200u žrebu
Reilly Opelka125ne igra
Felix Auger Aliassime100ne igra
Denis Shapovalov100u žrebu
Casper Ruud100u žrebu
Marin Cilic75ne igra
Valentin Royer63ne igra
Botic Van De Zandschulp63u žrebu
Ben Shelton50u žrebu