Avancronică · WTA

Guangzhou 2026: tabloul WTA 250, capii de serie și cotele din primul tur

Daria Snigur este cap de serie numărul 1 la WTA 250 Guangzhou, unde Venus Williams o înfruntă pe Lilli Tagger, iar Sofia Kenin revine ca fostă campioană.

Campioana en-titre lipsește din tablou

Ann Li a învins-o pe Lulu Sun cu 7-6(6) 6-2 în finala Guangzhou 2025. Campioana din 2025 nu se află în tabloul din 2026.

Sofia Kenin este singura fostă campioană de la Guangzhou prezentă la start, cu un titlu. Ea intră în competiție cu wild card.

Arhiva cuprinde 22 de finale ale turneului până în 2025. Shuai Zhang are cele mai multe titluri dintre ele, 3.

Format și capi de serie

Guangzhou 2026 este un turneu WTA 250 pe hard, cu 32 de jucătoare în tabloul principal de simplu până acum. Jocurile au început pe 24 octombrie 2026.

Daria Snigur este cap de serie 1 și ocupă locul 40 cu 1.280 de puncte în clasamentul WTA din 26 octombrie 2026. Janice Tjen este cap de serie 2, pe locul 47, cu 1.120 de puncte, iar Lanlana Tararudee este cap de serie 3, pe locul 57, cu 1.083 de puncte.

Lilli Tagger este cap de serie 4 și ocupă locul 53 cu 1.091 de puncte. Paula Badosa este cap de serie 5, pe locul 61, cu 1.023 de puncte, iar Zeynep Sonmez este cap de serie 6, pe locul 64, cu 987 de puncte.

Maria Timofeeva este cap de serie 7, pe locul 72, cu 931 de puncte. Katie Volynets este cap de serie 8, pe locul 81, cu 874 de puncte.

Wild card-uri și jucătoare din calificări

Wild card-urile sunt Han Shi, Xinran Sun, Venus Williams și Sofia Kenin. Jucătoarele venite din calificări sunt Teodora Kostovic, Alevtina Ibragimova, Carol Young Suh Lee, Harriet Dart, Tatiana Prozorova și Dayana Yastremska.

Capii de serie în primul tur

Lilli Tagger joacă cu Venus Williams, iar piața pariurilor o vede pe Tagger favorită cu 91%. Cele două nu s-au mai întâlnit, conform evidenței meciurilor.

Paula Badosa o întâlnește pe Carol Young Suh Lee, venită din calificări, iar piața pariurilor îi dă lui Badosa 68%. Nu s-au mai întâlnit.

Janice Tjen o înfruntă pe Polina Kudermetova și este favorită cu 60% în piața pariurilor. Nu există o confruntare anterioară în evidențe.

Lanlana Tararudee joacă cu Katerina Siniakova, favorită cu 68% în piața pariurilor. Siniakova conduce la general cu 1-0.

Zeynep Sonmez o întâlnește pe Sara Sorribes Tormo, iar piața pariurilor o vede pe Sonmez favorită cu 67%. Sorribes Tormo conduce la general cu 1-0.

Katie Volynets joacă cu Dayana Yastremska, venită din calificări, iar piața pariurilor îi dă lui Volynets 58%. Scorul general este egal, 1-1.

Cele mai echilibrate meciuri din program

Simona Waltert joacă cu Jil Teichmann, iar piața pariurilor vede un meci aproape egal: Simona Waltert 53%, Jil Teichmann 47%. Teichmann conduce la general cu 3-1.

Kaitlin Quevedo o înfruntă pe Sofia Kenin, venită cu wild card, iar piața pariurilor o creditează pe Kaitlin Quevedo cu 51% și pe Sofia Kenin cu 49%. Nu s-au mai întâlnit.

Anastasia Zakharova și Magda Linette sunt de asemenea aproape în piața pariurilor: Magda Linette 52%, Anastasia Zakharova 48%. Nu s-au mai întâlnit.

Harriet Dart și Tatiana Prozorova, ambele venite din calificări, nu s-au mai întâlnit, iar piața pariurilor o vede pe Prozorova favorită cu 54%. Într-un alt meci din primul tur, Claire Liu este favorită cu 53% în fața Antoniei Ruzic, care nu a mai jucat nici ea împotriva ei.

Capi de serie

Cap de serieJucătoareClasament (26.10.2026)Puncte
1Daria Snigur401.280
2Janice Tjen471.120
3Lanlana Tararudee571.083
4Lilli Tagger531.091
5Paula Badosa611.023
6Zeynep Sonmez64987
7Maria Timofeeva72931
8Katie Volynets81874

Primul tur: favoritele pieței

MeciFavorităȘansă implicită
Lilli Tagger vs Venus WilliamsLilli Tagger91%
Paula Badosa vs Carol Young Suh LeePaula Badosa68%
Katerina Siniakova vs Lanlana TararudeeKaterina Siniakova68%
Sara Sorribes Tormo vs Zeynep SonmezZeynep Sonmez67%
Polina Kudermetova vs Janice TjenJanice Tjen60%
Dayana Yastremska vs Katie VolynetsKatie Volynets58%
Xinran Sun vs Mananchaya SawangkaewMananchaya Sawangkaew55%
Harriet Dart vs Tatiana ProzorovaTatiana Prozorova54%
Antonia Ruzic vs Claire LiuClaire Liu53%
Simona Waltert vs Jil TeichmannSimona Waltert53%
Anastasia Zakharova vs Magda LinetteMagda Linette52%
Kaitlin Quevedo vs Sofia KeninKaitlin Quevedo51%

Guangzhou: ultimele finale