Avancronică · WTA

Tokyo 2026 WTA 500: capi de serie, meciuri din primul tur și cote

Tabloul principal de simplu de la Tokyo 2026 are 24 de jucătoare, iar campioana din 2025, Belinda Bencic, nu se numără printre ele.

Campioana en-titre lipsește

Campioana din 2025, Belinda Bencic, nu se află în tabloul din 2026. La Tokyo 2025, Bencic a învins-o pe Linda Noskova în finală cu 6-2, 6-3.

Tokyo 2026 este un turneu WTA 500 pe suprafață dură. Competiția a început pe 24 octombrie 2026, iar până acum în tabloul principal de simplu sunt 24 de jucătoare.

Capi de serie și Race-ul

Elise Mertens este cap de serie 5 și ocupă locul 14 în clasamentul WTA din 26 octombrie 2026, cu 2.540 de puncte. Sorana Cirstea este cap de serie 6 și ocupă locul 16, cu 2.386 de puncte.

Naomi Osaka este cap de serie 7 și ocupă locul 18, cu 2.287 de puncte. Alexandra Eala este cap de serie 8 și ocupă locul 19, cu 2.241 de puncte.

În WTA Race din 19 octombrie 2026, Elise Mertens este pe locul 14, cu 2.540 de puncte. Asta înseamnă 1.814 puncte în urma Lindei Noskova, care ocupă ultimul loc de calificare.

Wild card-uri și jucătoare calificate

Wild card-urile din tabloul principal sunt Moyuka Uchijima, Mika Stojsavljevic, Himeno Sakatsume și Mia Pohankova.

Jucătoarele venite din calificări sunt Alycia Parks, Aliaksandra Sasnovich, Daria Kasatkina, Tereza Valentova, Maya Joint și Yulia Putintseva.

Capii de serie în primul tur

Naomi Osaka joacă cu Jasmine Paolini, iar piața de pariuri o plasează pe Osaka favorită, cu 73%. Paolini conduce la general cu 1-0 în evidențele noastre de meciuri.

Sorana Cirstea o întâlnește pe Maya Joint, venită din calificări, iar piața de pariuri îi acordă Soranei Cirstea o șansă de 71%. Cele două sunt la egalitate, 1-1, în evidențele noastre de meciuri.

Alexandra Eala joacă cu Mika Stojsavljevic, wild card, iar piața de pariuri o plasează pe Eala favorită, cu 85%. Nu s-au mai întâlnit în evidențele noastre de meciuri.

Meciuri echilibrate și alte partide

Două meciuri din primul tur sunt aproape de egalitate pe piața de pariuri. Aceasta o creditează pe Cristina Bucsa cu 52% și pe Diane Parry cu 48%, iar Parry conduce cu 1-0 în evidențele noastre de meciuri. O creditează pe Ekaterina Alexandrova cu 53% și pe Ann Li cu 47%, iar Alexandrova conduce cu 3-1.

Maria Sakkari este favorită, cu 58%, în meciul cu Yulia Putintseva, venită din calificări, pe piața de pariuri. Sakkari conduce la general cu 2-1 în evidențele noastre de meciuri.

Leylah Annie Fernandez este favorită, cu 79%, în meciul cu Himeno Sakatsume, wild card, iar Tereza Valentova este favorită, cu 67%, în meciul cu Mia Pohankova, wild card. Valentova și Pohankova nu s-au mai întâlnit în evidențele noastre de meciuri.

Istoricul turneului

Arhiva noastră cuprinde 146 de finale ale turneului de la Tokyo până în 2025. Martina Navratilova are cele mai multe titluri dintre ele, 7.

Capi de serie

Cap de serieJucătoareClasament (26.10.2026)Puncte
5Elise Mertens142.540
6Sorana Cirstea162.386
7Naomi Osaka182.287
8Alexandra Eala192.241

Primul tur: favoritele pieței

MeciFavorităȘansă implicită
Alexandra Eala vs Mika StojsavljevicAlexandra Eala85%
Leylah Annie Fernandez vs Himeno SakatsumeLeylah Annie Fernandez79%
Naomi Osaka vs Jasmine PaoliniNaomi Osaka73%
Maya Joint vs Sorana CirsteaSorana Cirstea71%
Tereza Valentova vs Mia PohankovaTereza Valentova67%
Yulia Putintseva vs Maria SakkariMaria Sakkari58%
Ann Li vs Ekaterina AlexandrovaEkaterina Alexandrova53%
Diane Parry vs Cristina BucsaCristina Bucsa52%